Cerrahi Uygulamalar Sonrası

Yüz Felcinde Mikrocerrahi Teknikleri İle Onarım

Yüz felçleri oldukça sık karşılaşılan yüzde hem estetik hemde fonksiyonel olarak sorunlara yol açan yüz sinirinin (Fasial sinir) felci sonucu oluşan deformitelerdir

En sık nedeni aniden soğukla karşılaşma veya çoğunlukla nedeni bilinmeyen geişen ani yüz felçleridir (Bell paralizisi). Bu hastalar uygun ilaç tedavisi ile %80 oranında tamamen iyileşirler. Ancak ilk 3 hafta oldukça kritik süredir. Bu süre doktor kontrolinde geçirilmelidir. Çünkü 3 haftalık süre boyunca iyileşme perioduna girilmez ve felçli kaslarda herhangi olumlu yönde gelişme olmaz ise acil olarak sinirin yüze girdiği temporal kemik içerisindeki kanalın gevşetilmesi lazımdır. Aksi takdirde kişide kalıcı yüz felci gelişme olasılığı çok yüksektir.

Kronik yüz felçlerinde ise en sık nedenler doğuştan meydana gelen yüz felçleri,köşe tümörleri denen beyincik ile komşu tümörlerin cerrahisi sonrası ve travmadır.

Bu nedenle benim klinik görüşüme göre yüz felçlerini nasıl tedavi edilmesi gerektiği şu şekildedir.

Eğer ani gelişen yüz felcinde

  • Steroid tedavisi
  • Antiinflamatuar ilaç
  • Sıcak uygulama ve soğuktan koruma

Burada önce de söylediğim gibi kritik süre 3 haftadır. Bu süre zarfında felçte herhangi bir olumlu gelişme yoksa acilen dekompresyon denilen yüz siniririn kemik içerisinde yol aldığı kanal gevşetilmelidir

Yüz felci doktor tarafından ilk akut dönemde yakalanamamış ancak 6 aydan daha yeni vakalar

Her kas eğer yaklaşık olarak 6 ay süre boyunca sinir hasarından dolayı bir kendini uyaran sinir tarafından bir elektriksel uyarı alamazsa bu kasta kalıcı bir hasar oluşur. bu süre sonrasında sinir onarılsa bile bu kasın çalışma şansı yoktur. Bu nedenle ben hastalarıma bu sürede kasları kurtarabilmel için ingilizcesi babysitter olarak adlandırılan bir teknikle dil sinirini veya boyun kaslarını çalıştıran bir siniri yüz siniri ile dikerek bu kasların kurtarılmasını ve normal şeklinde çalıştırılmasına sağlamaya çalışmaktayım. Bu teknik bana göre o kasları kurtabilme şansı vermek için en uygun cerrahi prosedürdür.

6ay-1 yıl üzerindeki geç dönem yüz felçleri;

Burada artık kaslar geridönüşümsüz olarak hasarlanmıştır. Bu nedenle yüz kaslarının yerine geçecek bir kas nakli lazımdır. Bir çok metod olmasına rağmen ben size kendi seçimi anlatacağım.

Bir çok metod iki aşamalı bir cerrahi gerektirirken benim seçtiğim metod tek aşamalı bir cerrahi posedürdür. Daha önce bende iki aşamalı metod seçmişken artık bu metodların bazı dezavantajlarından dolayı tek aşamalı metodu seçmekteyim. Benim seçtiğim cerrahi prosedürde bacak iç yüzünden alınan kas  (grasillis kası) inceltilerek yüzde dukak ve burun kenarlarına yerleştirilmektedir. Ancak bu işlem öncesi estetik bir sonuç için kası oldukça inceltmekteyim. Takiben kasın sinirini çiğneme kası sinirine dikmekteyim. Son bilimsel yayınlarda da bildirildiği ve benim klinik tecrübelerime göre bu sinir nakil ettiğim kası oldukça güçlü olarak çalıştırmaktadır. Yaklaşık olarak 6-8 ay sonunda başarılı olunduğunda bu nakledilen kas normal gülmeyi, konuşmayı ve sosyal ortamlarda rahatlıkla dikkat çekmeksizin bulunmayı sağlayacak kadar yüze adapte olmaktadır.

Grasillis Kasının Alınması ve Yüze Taşınması

Başlangıçta çiğneme hareketini düşünerek kişi gülme hareketini yapsa dahi zamanla beyin bu işlemi oldukça iyi öğrenebilmekte ve kişi spontan olarak ilerleyen zaman da gülebilmektedir. Özellikle çocuklarda bu gelişim çok yüksek seviyededir.

Aşağıda bir çocuk hastamın ameliyat öncesi ve sonrası fotoğraf ve videolarını göreceksiniz

Ayrıca yüz felci geçiren hastalarda gözlerini kapatma sorunları da bulunmaktadır. Onun tedavisinde ise en sık kullandığım iki metod statik diyeceğim üst göz kapağına altın plak yerleştirerek ağırlık elde ederek kapanmasını sağlamak diğeri ise dinamik diyeceğim şakak çiğneme kasının üst ve alt gözkapağına çevirerek istemli alarak gözü açıp kapatma metotudur.

Ameliyat Öncesi: 5 yaşındaki hastamda doğuştan sağ yüz sinirinde felç vardı ve hasta fotodaki gibi gülme sırasında o tarafı çekemiyordu.

Ameliyat Sonrası 1. Yıldaki Görünüm

HASTANIN AMELİYAT SONRASI 1. YIL VE 7. YIL GÖRÜNTÜLERİ

Ameliyat Sonrası 1. Yıl.

Ameliyat Sonrası 2. yıl

Ayrıca hastanın artık çiğneme merkezi ile gülme merkezi arasında bağlantılar sağlanmış ve artık çiğneme kaslarını kullanmadan da gülebilmektedir.

Aşağıda bir hastama grasillis kasının çiğneme sinirine nakil edildikten sonra ameliyat sonrası ilerleyen dönemde kasın ne şekilde çalışmaya başladığını ve zamanla çekme gücünü nasıl artırdığını gösteren videoları göreceksiniz

AMELİYAT SONRASI 3.AY

Hastamızda nakil ettiğimiz kasın ilk olarak kasıldığı zaman görüntüsü. Dudak kenarını çok hafif çekmekte olan kasın hareketini hastamız yanak bölgesinde hissediyor. Bu dönemdehastamız elektriklenme gibi hisler hisseder. Bu his kaslara doğru sinir hücrelerinin ilerlediğini gösteren delillerdir. Ameliyat sonrası erken dönem olduğu için hastanın yanağında ödem ve kasın kitlesine bağlı hala şiş görünümdedir. Bu şiş görünüm ilerleyen videolarda göreceğiniz gibi gittikçe azalacaktır

AMELİYAT SONRASI 4.AY

Ameliyat sonrası 4. ayda hastanın çiğneme egzersizleri sırasında kasın kasılması artmaya başlamış durumdadır. Kas daha güçlü olarak dudak kenarını çekmektedir

AMELİYAT SONRASI 5.AY

Kasın çekme gücü gittikçe artmış

Hastanın yüzündeki ödem azalmış ve kas çekme gücü oldukça artmış ve dudak kenarını güçlü olarak çekmektedir.

AMELİYAT SONRASI 8.AY

Ameliyat sonrası 8. ayda kas artık maksimum çekme kuvvetine ulaşmış şekildedir

AMELİYAT SONRASI 1,5 YIL

Hastanın yüzündeki ödem oldukça azalmıştır. Bu yüzdeki şiş görüntü yıllar içinde azalmaya devam edecek nerede ise karşı sağlam taraf ile aynı görüntüye sahip olacaktır

Yazımın başında anlattığım gibi ben geç dönem yüz felci vakalarında hastalarıma ilk seçenek olarak dudak hareketlerini sağlamaya yönelik serbest kas nakillerini önermekteyim. Ancak hastalarım bu metodu istemezlerse bu sefer çiğneme kaslarından biri olan masseter kasını dudak kenarına doğru çevirerek dudak hareketlerini sağlamaya çalışıyorum. Bu teknikte kas aşağıdaki şekilde gözüktüğü gibi çene kemiğine yapıştığı yerden ayrılarak dudak kenarına çevrilmektedir. Hastanın anatomik özelliklerine göre bu kasın tamamı veya bir kısmı dudak kenarına çevrilmektedir. Tamamı çevrilse bile hastanın çiğneme fonksiyonu bozulmamaktadır. 

Masseter Kasın Yüz Felci Onarımı İçin Dudak Kenarına Çevrilmesi

Masseter kas ile yüz felci onarımı

Yüz Felcinde Göz Kapağı Kapatılmasına Yönelik Girişimler

Yüz felcine bağlı göz kapağını kapatamayan hastalarda uyguladığım iki yöntem mevcuttur.

Altın Plak Uygulaması

Yüz felcine bağlı gözünü kapatamayan hastalarda bu fonksiyonu sağlayabilmek için iki yöntem kullanmaktayım. Bunlardan biri üst göz kapağına altın plak yerleştirilmesidir. Uygun ağırlık hesaplandıktan ve hastaya özel altın plak yapıldıktan sonra üst göz kapağına yapılılan insizyonla cilt altına bu altın plak yerleştirilir. Böylece hasta özellikle uyurken gözünü rahatlıkla kapatabilmektedir. Gündüz saatlerinde ise gözün açıklığını azaltarak konforlu bir yaşam sağlamasına yardımcı olacaktır.

Üst Göz Kapağına Altın Plak Yerleştirilmesi

Temporal veya Masseter Kasın Göz Kapağına Çevrilmesi 

Bu metotta ise çiğneme kaslarından olan bu iki kasın herhangi birini üst ve alt göz kapaklarına doğru çeviriyorum. Böylece kasın kitlesinden dolayı göz kapak açıklığı azalmasının yanında hasta istemli olarak göz kapaklarını da kapatabilmektedir.

Yüz Felcine Bağlı Göz Kapağını Kapatamayan Hastam- Ameliyat Öncesi

Temporal Kas Flebi İle Onarım Yapılan Hastamda Ameliyat Sonrası Görüntüsü

BAŞKA BİR HASTAMIN AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI GÖRÜNTÜLERİ

AMELİYAT ÖNCESİ BİRİNCİ AY

Hastamda ameliyat öncesinde sol dudak kenarında çekme hareketi gözlemlenmemektedir. Aynı zamanda felçli taraftaki göz kapaklarında da kapanma sorunu olmaktadır.

AMELİYAT SONRASI BİRİNCİ AY

Hastamın birinci ayın sonunda kaslarında bir elektriklenme hissettiği bilgisi verirken kasların çekme işlemine başlaması için çok erken olmasına rağmen kasın sağladığı gerginlik dudak kenarında çekmeyi sağlamakta ve statik askı gibi istirahay halinde simetriyi sağlamaktadır.

AMELİYAT SONRASI İKİNCİ AY

Hastamda elektriklenme şiddetinin artmış olduğu söylemesine rağmen halen dudak kenarında bir çekme gözlemlenmemektedir. Hastam kendisinin kaslarında zaman zaman hafif çekilmeler olduğunu ifade etmektedir. Ödem hala çok fazladır ve ödemin tamamen kalkması bir yılı aşkın sürede olmaktadır

AMELİYAT SONRASI ÜÇÜNCÜ AY

Hastamda ameliyat sonrası ilk kas çekilme hareketleri 3 ay gibi bir sürede başladı. Hastam çenesini sıktıkça bu kasılmanın oluştuğu saptanıyordu. Bu aradaelektriklenmeler devam etmekte idi ve ödem azalmakla beraber oldukça yüksek seviyedeydi.

AMELİYAT SONRASI BEŞİNCİ AY

Hastamda kas çekilme hareketleri güçlenmiş bir önceki aya göre dudak köşesinde daha kuvvetli olarak çekmeyi sağlamıştır.

AMELİYAT SONRASI SEKİZİNCİ AY

Hastamın istirahat halinde artık dudak kenarlarında simetri nakledilen kasın artık kuvvetli çekmesi ile artık sağlanmış durumdadır

Hastam gülümserken artık dudak köşesi daha kuvvetli çekmektedir

Hastam dudak köşesindeki çekmeyi çenelerini sıkmadan da sağlamaktadır

Hastamın ameliyat sonrası 8. ayda dudak köşesinde çekmesi oldukça güçlenmiş halde görünmektedir. Ancak hala sağlam tarafa eşit bir şekilde çekme olmamıştır. Elektriklenmenin bittiği zaman genellikle kasın maksimum çekme kuvvetine ulaştığı dönemdir. Hastanın takip eden kontrol zamanlarındaki videoları da eklenecektir.

Hastam son 6 aydır verdiğim fizik tedavi yöntemlerini, ayna tedavisi ve gülmeye yönelik sosyal davranış harketlerinin değişikliği önerilerime oldukça iyi uymuş ve sonuçta beyindeki çiğneme merkezi ie gülme merkezi arasında bağlantılar oluşturmaya başlamıştır. Bu şekilde hastam çenesini kapatmadan gülme ve buna bağlı dudak köşesini çekme hareketini çok başarılı olarak yapabilmektedir. Bu ameliyatlar oldukça zor girişimler olmasına rağmen ameliyatın başarısı ameliyat sonrası hastanın doktoru ile sıkı bir işbirliği içinde olmasını gerektirmektedir. Hastam önerilerime çok iyi bir şekilde uyarak bu başarılı sonuca 8. ayda ulaşmıştır.

Hastamda halen kasın çekme gücünde zaman içinde artışı saptanmaktadır. Zaman zaman nakledilen kas çekmesi olmasına rağmen diğer sağlam taraf ile eşit güçte çekmesi her zaman başarılamamaktadır. O durumda küçük bir işlemle kasın gerginliği artırılarak bu eşitlik sağlanabilmektedir.

Ameliyat Sonrası 1.Yıl